Africa News 2021-06-21 07:27:01

दक्षिणी अफ्रीकी विकास समुदाय (SADC) शिक्षा र प्रशिक्षण, विज्ञान, प्रविधि र नवप्रवर्तनका लागि जिम्मेवार मन्त्रीहरूले १ 16 मा एक भर्चुअल बैठक बुलाई।th जुन २०२१ मोजाम्बिक गणराज्यको अध्यक्षतामा।

मन्त्रिपरिषद्को बैठकमा अंगोला, बोत्सवाना, डीआरसी, इस्वातिनी, लेसोथो, मलावी, मॉरिशस, मोजाम्बिक, नामिबिया, सेशेल्स, दक्षिण अफ्रिका, तान्जानिया, जाम्बिया र जिम्बावेका एसएडीसी मन्त्रीहरू उपस्थित थिए।

उक्त बैठकको अध्यक्षता मन्त्री कार्मिलीटा रीता नामाशुलुआ, मोजाम्बिकका शिक्षा तथा मानव विकास मन्त्रीले गर्नुभयो।

मन्त्री नामाशुलुआले औपचारिक उद्घाटन भाषण दिए र बैठकले विशेष गरी शिक्षा र प्रशिक्षण, विज्ञान, टेक्नोलोजी र नवीनताका क्षेत्रमा एसएडीसी रूपान्तरण विश्वविद्यालयको स्थापनाका लागि क्षेत्रीय कौशल अडिट जस्ता महत्वपूर्ण नीतिगत निर्णयहरूलाई सम्बोधन गर्ने कुरामा जोड दिए। क्षेत्रीय उत्कृष्टता केन्द्रहरू र विशेषज्ञता केन्द्रहरूको म्यापि onमा रिपोर्ट; र शिक्षा क्षेत्र COVID-19 महामारी गर्न प्रतिक्रिया; अरु मध्ये।

एसएडीसीका उप कार्यकारी सचिव क्षेत्रीय एकीकरण, डा। थेंबिन्कोसी म्हाल्o्गोले जोड दिए कि एसएडीसी भिजन २०50० र क्षेत्रीय सांकेतिक रणनीतिक विकास योजना (आरआईएसडीपी) २०२०-२० position position स्थिति शिक्षा र प्रशिक्षण, विज्ञान, प्रविधि र नवीनता क्षेत्रीय एकीकरणको महत्वपूर्ण अंशका रूपमा स्तम्भमा उल्लेख गरिए। Social सामाजिक र मानव पूंजी विकासमा र स्तम्भ १ अन्तर्गत औद्योगिक विकास र बजार एकीकरणमा।

उनले “शान्तिपूर्ण, समावेशी, प्रतिस्पर्धी, मध्यम देखि उच्च आय हुने औद्योगिक क्षेत्रको अवधारणासम्बन्धी प्रमुख क्षेत्रीय नीति उपायहरूबारे विचार गर्न र अनुमोदन गर्न भेला भएका मन्त्रीहरूको प्रशंसा गरे जहाँ सबै नागरिकहरूले दिगो आर्थिक कल्याण, न्याय र स्वतन्त्रता पाउँछन्। „।

अन्य वक्ताहरू जसले बयान दिएका थिए प्राध्यापक सारा अन्याang्ग एग्बर, मानव संसाधन विज्ञान र प्रविधिका लागि अफ्रिकी युनियन कमिश्नर; श्री सिमेरे ग्रे-जॉनसन, अफ्रिकी संघ विकास एजेन्सी अफ्रिकाको विकास NEPAD का लागि नयाँ साझेदारी टेक्निकल को-अपरेशन र कार्यक्रम कोष; Ms Stefania Giannini; युनेस्कोमा शिक्षाका लागि सहायक महानिर्देशक; र श्री जोशुआ फोह सेतीपा, अल्पसंख्यक विकसित देशहरूका लागि यूएन टेक्नोलोजी बैंकका एमडी

मन्त्रिपरिषद्ले एसएडीसी ट्रान्सफर्मेसन विश्वविद्यालयको प्रशासनिक कार्यालयको होस्टिंग सम्बन्धी मस्यौदा प्रस्ताव प्रतिवेदनलाई ध्यान दियो। प्रस्तावित प्राविधिक कार्य समूहको स्थापनालाई अनुमोदन गरियो; र एसएडीसी सचिवालयलाई प्राविधिक कार्य समूहलाई कार्यान्वयन गर्न र शिक्षा र प्रशिक्षण, विज्ञान, प्रविधि र नवीनता मन्त्रीहरूको आगामी संयुक्त बैठकमा प्रगति रिपोर्ट गर्न निर्देशन दिए।

मन्त्रीहरूले एसएडीसी सदस्य राज्य शिक्षा क्षेत्र कोओभिड १ to लाई दिएको प्रतिवेदनलाई नोट गरे जुन महामारीको पहिलो चरणमा सम्पन्न भएको थियो जसमा उत्कृष्ट अभ्यासको साझेदारी पनि थियो।

उनीहरूले सचिवालयलाई प्रतिवेदन प्रसारण गर्नका लागि सदस्य राष्ट्रहरुलाई थप जानकारी प्रदान गर्न र प्रकाशन र पेश गर्नु अघि डाटाको पुष्टि गर्न निर्देशन दिए; र सचिवालयले कोभिड १ on मा पाठ्यक्रमको व्यापक अध्ययनको लागि शिक्षा क्षेत्रमा महामारीको प्रभावको स्थितिसम्बन्धी अद्यावधिक जानकारी प्रदान गर्ने छ। यसमा सदस्य राष्ट्रहरूद्वारा गरिएको नवाचारहरूका बारेमा अध्ययन अध्ययन र आईसीटी पूर्वाधार जस्ता अन्य नीतिगत उपायहरू प्रतिबिम्बित हुनेछ। र नियमहरु।

उनीहरूले सदस्य राष्ट्रहरुलाई COVID-१ respon प्रतिक्रियाहरूको नियमित प्रतिवेदन दिन राष्ट्रिय फोकल पोइन्टहरु मनोनयन गर्न र COVID-१ of को प्रभाव न्यूनीकरण गर्न असमानता र अवरोध न्यूनीकरण गर्न कोभिड १ measures को कार्यान्वयन र बृद्धि गर्नका लागि आग्रह गरे। मन्त्रीहरूले अरु सदस्य राष्ट्रहरुलाई बढाउन आग्रह गरे विभेदित डाटाको उत्पादनमा लगानी गर्ने र सबै जानकारीमा डाटा प्रयोगको संस्कृतिलाई प्रबर्धन गर्ने नीतिलाई जानकारी गराउन र युनेस्कोलाई डाटा क्षमता निर्माण पहलमा सहयोग पुर्‍याउन र साथीहरूको शिक्षाका लागि उत्तम अभ्यासहरू साटासाट गर्न र सदस्य राष्ट्रहरूलाई कार्यक्रमको आदानप्रदान गर्न सहयोग पुर्‍याउन निर्देशन दिए सचिवालयले दिगो विकास लक्ष्य लक्ष्यहरुमा क्षेत्रीय अद्यावधिक प्रदान गर्ने र सदस्य राष्ट्रहरु द्वारा प्रगति रिपोर्ट गर्ने। – SADC

Może Ci się również spodoba